Not only can you use CircuitPython, but the Metro M0 is also usable in the Arduino IDE.
This does not mean that you will not be able to use it with Arduino IDE! At the heart of the Feather M0 board is an ATSAMD21G18 ARM Cortex M0+ processor, running at 48 MHz and with 3.3 V logic, the same processor that is used in the latest Arduino Zero. This microphone has a huge 256K Flash (8x more than the Atmega328 or 32u4) and 32K of RAM (16x more)! This card comes with built-in USB connectivity, so it has built-in USB-debugging and program capability without the need for an FTDI chip.
Power the METRO Mo with a 7-9V DC protected power supply or via the USB micro connector with any 5V USB source. The DC 2.1 mm plug has an on/off switch next to it. The METRO card automatically switches between USB and DC.
The METRO board has 25 GPIO pins, including 12 analog inputs and a true analog output. There is a hardware SPI port, an I2C hardware port and a hardware UART. Logic level is 3.3 V
Here are some practical specifications:
- ATSAMD21G18 @ 48MHz with 3.3V logic
- 256 Kb of FLASH + 32 Kb of RAM
- No EEPROM
- 32.768 KHz quartz for clock generation and PSTN
- 3.3V controller with 500mA current output
- Native USB support, comes with USB bootlogger and serial debugging port
- 25 spindles GPIO
- Hardware Serial, hardware I2C, SPI hardware support
- PWM outputs on all pins
- 6 12-bit analog inputs with 12 bits
- Neopixel on pine 40
- 1 x 10-bit analog output (DAC)
- Pin LED # 13 General Purpose Flashing Red LED #13
- Swtch power supply / activation
- 4 mounting holes
- Reset button
- Dimensions: 71mm x 53mm / 2.8" x 2.1 "/ 2.8" x 2.1
- Height (w/ Jack): 13mm / 0.5 "/ 0.5"