Customers who bought this product also bought:
- 610mm Flex cable for camera raspberry PI
- module wifi NodeMCU ESP12E v2
- Switch double SPDT
- Adafruit Trinket 5V
- MMA8451 - Accelerometer 3 axes
- XBee to DIP adapter
- With filter IR and white LED - TCS34725 RGB color sensor
- Mini Flexible Wireless 2.4 GHz antennas with connector uFL 100 mm
- Adafruit Trinket Pro 12 MHz 3V
More info
Presentation
The Adafruit Trinket card is the Atmel ATtiny85 microcontroller-based which allows to reduce the size of the card for the smallest possible embedded applications to maxium.
It is compatible with the Arduino IDE, and it is directly programmable thanks to its mini-USB port.
Features
Micro-controller: ATTiny85
Nominal supply voltage: 3V3
GPIO: 5 including 2 shared with USB and 2 capable of PWM and 1 capable analog acquisition
Possibility of acquiring I2C/SPI
Flash memory: 8 KB including 2.75 KB for the bootloader
SRAM: 512 B
EEPROM: 512 B
Clock frequency: 8 MHz to 16 Mhz by software
Connectivity: MicroUSB
Dimension: 31mm x 15.5 x 5mm
Documentation
Adafruit Triket documentation: http://learn.adafruit.com/introducing-trinket
Datasheet of the ATMEL ATTiny 85: http://www.Atmel.com/devices/attiny85.aspx
Data sheet
| Micro-contrôleur | Attiny85 |
| Micro-contôroleur - Horloge | 8 MHz |
| SRAM | 512 B |
| Flash | 8 kB |
| EEPROM | 512 B |
| Entrées/Sorties numériques | 5 |
| Tension logique (GPIO) | 3,3V |
| PWM | 3 |
| Entrées analogiques | 1 |
| Alimentation nominale | 5V à 16V |
| Connectique pour chargement | micro USB |
Accessories
- 3,00 € Add to cart

NeoPixel Ring with 16 LED RGB LED and driver integrated
A ring composed of 16 RGB LED for the most crazy project!
11,94 € Add to cart
NeoPixel Ring with 12 LED RGB LED and driver integrated
A ring composed of 12 LED RGB for the most crazy project!
9,00 € Add to cart- 0,90 € Add to cart












