Customers who bought this product also bought:
- Knob potentiometer Soft Touch T18 - Red
- Adafruit Motor/Stepper/Servo Shield for Arduino - v2.3
- Flexible membrane 3 X 4 keyboard
- PIR HC-SR501 Motion Detector
- Breadboard-friendly RGB Smart NeoPixel - Pack of 4
- Spool of thread thin 3 Strand stainless - 18 m
- Mini Breadboard - Platinum 170 contacts red tests
- Cable USB type A - Mini B
- Mini Arcade LED Button - 24mm Transparent Blue
More info
Presentation
The Adafruit Trinket card is the Atmel ATtiny85 microcontroller-based which allows to reduce the size of the card for the smallest possible embedded applications to maxium.
It is compatible with the Arduino IDE, and it is directly programmable thanks to its mini-USB port.
A header 1 X 16 is provided with this product.
Features
- Micro-controller: ATTiny85
- Nominal supply voltage: 5V
- Consumption: 9mA
- GPIO: 5 including 2 shared with USB and 2 capable of PWM and 1 capable analog acquisition
- Possibility of acquiring I2C/SPI
- Flash memory: 8 KB including 2.75 KB for the bootloader
- SRAM: 512 B
- EEPROM: 512 B
- Clock frequency: 8 MHz to 16 Mhz by software
- Connectivity: MicroUSB
- Dimension: 31mm x 15.5 x 5mm
Documentation
Adafruit Triket documentation: http://learn.adafruit.com/introducing-trinket
Datasheet of the ATMEL ATTiny 85: http://www.Atmel.com/devices/attiny85.aspx
Data sheet
| Micro-contrôleur | Attiny85 |
| Micro-contôroleur - Horloge | 8MHz ou 16 MHz |
| SRAM | 512 B |
| Flash | 8 kB |
| EEPROM | 512 B |
| Entrées/Sorties numériques | 5 |
| Tension logique (GPIO) | 5V |
| PWM | 3 |
| Entrées analogiques | 1 |
| Alimentation nominale | 5V à 16V |
| Connectique pour chargement | micro USB |
Accessories
- 3,00 € Add to cart

NeoPixel Ring with 16 LED RGB LED and driver integrated
A ring composed of 16 RGB LED for the most crazy project!
11,94 € Add to cart
NeoPixel Ring with 12 LED RGB LED and driver integrated
A ring composed of 12 LED RGB for the most crazy project!
9,00 € Add to cart- 0,90 € Add to cart











