Customers who bought this product also bought:
- 10 X diode 1N4007
- PiTFT Plus screen TFT 320 x 240 2.8 "resistive touchscreen
- Keyboard Silicone elastomer 4 x 4 - for 3mm LED
- wires for prototyping Kit
- Arduino Leonardo with Headers
- 40 Male - female 150mm Premium dupont wires Kit
- Raspberry PI - Model A + 512 MB
- Display 7 segments red common anode
- USB cable type A - B
More info
Description
Map Teensy 2.0 development platform USB to microcontroller Atmel ATmega32u4 base with a minimal footprint. All programming is done via USB through a Mini USB connector.
Sold assembled with bootloader in the ATmega32u4 and with two connectors headers 1 X 18 points for optimal breadboard mounted. We suggest using AVR - gcc (as WinAVR) with the LUFA library or Teensyduino to use it.
Features
Possibilities to emulate any type of USB device
APR 16 MHz processor
Easy to load with the Teensy application
Free development tools
Fnctionne with Mac OS X, Linux & Windows
Small size perfect for any type of projects
Provides with header for breadboard mounted connector
Documentation
Data sheet
| Micro-contrôleur | ATmega32u4 |
| Micro-contôroleur - Horloge | 16 MHz |
| SRAM | 2,5 KB |
| Flash | 32 KB |
| EEPROM | 1 KB |
| Entrées/Sorties numériques | 25 |
| Tension logique (GPIO) | 5V |
| PWM | 7 |
| Entrées analogiques | 12 |
| Alimentation nominale | 5V |
| Connectique pour chargement | USB Mini |
Accessories

Breadboard - 400 contacts
A breadboard of medium size perfect for your temporary electronic assemblies.
5,40 € Add to cart- 3,00 € Add to cart
- 6,70 € Add to cart











