Inductive proximity sensor NPN DC 6-36V LJ12A3-4-4-Z/BX
SGK-SENS-001
data-lang="en">
An inductive NPN proximity sensor ideal for flatness of trays in 3D printing.
Customers who bought this product also bought:
- Power supply module 7-12V to 3,3V 1A and 5V 1A
- Grove Starter Kit V3
- Adafruit Metro M4 feat. Microchip ATSAMD51
- Arduino MEGA 2560 R3
- Power supply 12V Arduino 2A 2.1 mm Jack
- Hole plates - Bakelite - Pack of 10
- wires for prototyping Kit
- Shield de commande CNC V3 GRBL
- DC Power 2.1 mm female to terminal block adapter
More info
This proximity sensor will allow you to detect a capacitive object at a distance of 4mm/ this sensor is often used to make flatness measurements of the 3D printer tray. It must be powered between 6 and 36V and will require level adaptation to work with 3.3V or 5V logic.
Features and characteristics
Voltage: DC 6-36V
Output current: 300mA
3 Yarns
Polarity: NPN
Dimension: M12x10x10x55mm
Detection distance: 4 mm